We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo SX-17P surveillance monitor 43.2 cm (17") 1280 x 1024 pixels
SKU
SX-17P
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SX-17P - 17" TFT LCD, SXGA 1280 x 1024, 250 cd/m2, 1000:1, 16.7M, 3ms
Category: Surveillance Monitors
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
|---|---|
| Display diagonal | 17 " |
| SKU | SX-17P |
| EAN | 5053959344669 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
A 17” professional surveillance display with Anti-Burn-in™ technology, Advanced Image Platform™ and durable NeoV™ Optical Glass designed for today’s security environments.
Custom designed for security environments, the AG Neovo SX-17P is a versatile yet powerful surveillance display solution. Smart Omni Viewer with PIP/PAP, freeze and rotate enables superior
surveillance flexibility. Slim design, looping BNC connectors, VESA compatibility and power DC-out mean effortless system integration. Plus with a durable metal frame with built-in protective NeoV Optical Glass and the green design equipped with EcoSmart sensor that minimizes power consumption by up to 1/3 (versus conventional security monitors), the SX-17P is truely the display of choice for today’s—and tomorrow’s—security environments.
Custom designed for security environments, the AG Neovo SX-17P is a versatile yet powerful surveillance display solution. Smart Omni Viewer with PIP/PAP, freeze and rotate enables superior
surveillance flexibility. Slim design, looping BNC connectors, VESA compatibility and power DC-out mean effortless system integration. Plus with a durable metal frame with built-in protective NeoV Optical Glass and the green design equipped with EcoSmart sensor that minimizes power consumption by up to 1/3 (versus conventional security monitors), the SX-17P is truely the display of choice for today’s—and tomorrow’s—security environments.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| LED indicators | Stand-by |
| Certification | UL/CUL, CB, FCC, CE, BSMI, WEEE, RoHS, REACH, IP22 |
| Display | |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.7 kg |
| Height | 398 mm |
| Depth | 175 mm |
| Width | 409 mm |