We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo SC-55E CCTV monitor 139.7 cm (55") 1920 x 1080 pixels
SKU
SC-55E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55", FHD 1920 x 1080, 350 cd/m2, 5 ms, 178°/178°, 16.7M, 3000:1, VGA, HDMI, BNC in/out, S-Video, Audio in/out, 2W x 2
Category: Surveillance Monitors
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Display diagonal | 55 " |
| Product type | CCTV monitor |
| SKU | SC-55E |
| EAN | 4710739595819 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF View PDF |
Industry-leading Reliability
The SC-Series is specially designed to transcend the challenge of enduring 24/7 operations. AG Neovo’s Anti-Burn-in™ technology also prevents image ghosting while performing continuous mission-critical operations.
Enhanced Image Clarity
Displays with exceptionally clear images with cutting-edge gamma curve selection*, black-level adjustability*, and high dynamic contrast ratio 20,000,000:1; the SC-Series can capture darker details and deliver premium images, thereby enhancing image detail quality. A pre-configured CCTV mode has been geared specifically for surveillance control rooms to adjust the display’s video settings such as sharpness, colour temperature, and brightness to maximise image clarity especially in low light surveillance footage at night.
Adaptable to Your Environment Needs
With adaptability in mind, the SC-Series provides an array of configurations designed to help you tailor the display to your surveillance needs. This includes on/off toggles for the blue screen or the power LED* and selectable aspect ratios including 16:9, 4:3, 1:1* or even a custom zoom mode which helps accommodate the display to the conditions of your control room regardless of the input signal.
The SC-Series is specially designed to transcend the challenge of enduring 24/7 operations. AG Neovo’s Anti-Burn-in™ technology also prevents image ghosting while performing continuous mission-critical operations.
Enhanced Image Clarity
Displays with exceptionally clear images with cutting-edge gamma curve selection*, black-level adjustability*, and high dynamic contrast ratio 20,000,000:1; the SC-Series can capture darker details and deliver premium images, thereby enhancing image detail quality. A pre-configured CCTV mode has been geared specifically for surveillance control rooms to adjust the display’s video settings such as sharpness, colour temperature, and brightness to maximise image clarity especially in low light surveillance footage at night.
Adaptable to Your Environment Needs
With adaptability in mind, the SC-Series provides an array of configurations designed to help you tailor the display to your surveillance needs. This includes on/off toggles for the blue screen or the power LED* and selectable aspect ratios including 16:9, 4:3, 1:1* or even a custom zoom mode which helps accommodate the display to the conditions of your control room regardless of the input signal.
| Design | |
|---|---|
| Product type | CCTV monitor |
| Mounting type | Freestanding/Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, LVD, WEEE, RoHS, REACH |
| Display | |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LCD |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 20000000:1 |
| Response time | 5 ms |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 3 W |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Ports & interfaces | |
| AV input | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Composite video out | 1 |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| 3.5 mm (1/8-inch) out | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 84 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13.8 kg |
| Height | 717 mm |
| Depth | 83 mm |
| Width | 1240 mm |
| Package width | 1340 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 833 mm |
| Package weight | 19 kg |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |