We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo RX-W42 Digital signage flat panel 106.7 cm (42") LCD 400 cd/m² Full HD White
SKU
RX-W42W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AG Neovo RX-W42, Digital signage flat panel, 106.7 cm (42"), LCD, 1920 x 1080 pixels
Category: Signage Displays
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display brightness | 400cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | RX-W42W |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/24411223_4726.jpg |
AG Neovo RX-W42. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 106.7 cm (42"), Display technology: LCD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: Full HD. Product colour: White
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 106.7 cm (42") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 6.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Vertical scan range | 50 - 85 Hz |
| Horizontal scan range | 24000 - 82000 kHz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| PC Audio in | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 2 |
| S-Video in | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | White |
| Panel mounting interface | 400 x 200,600 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Multi-display supported | Yes |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 165 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1011 mm |
| Depth | 106 mm |
| Height | 604 mm |
| Weight | 27 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Display technology | LCD |
| S-Video in | Yes |
| Energy efficiency class (old) | D |