We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo RX-42E Signage Display 106.4 cm (41.9") IPS 700 cd/m² Full HD Black
SKU
RX-42E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RX-42E - 41.9" LED-Backlit TFT LCD (IPS) FHD, 700 cd/m², 5 ms, DisplayPort, HDMI, DVI, VGA, 10W x 2, 94W
Category: Signage Displays
With its specialised gamma selection and black-level adjustment*, the enhanced RX-Series security & surveillance display renders images of the highest quality even under unfavourable lighting conditions. The series is built to last and perform in 24/7 security and surveillance environments. Its durability is enhanced by AG Neovo’s Anti-Burn-in™ technology, which prevents ghosting while performing nonstop mission-critical operations; NeoV™ Optical Glass and metal casing shield it from scratches or other damages.
Industry-leading Reliability
The RX-Series security & surveillance display is specially designed to transcend the challenge of enduring 24/7 operations. AG Neovo’s Anti-Burn-in™ technology also prevents image ghosting while performing nonstop mission-critical operations. Its metal casing and NeoV™ Optical Glass not only protect the RX-Series security & surveillance display from damage but also keep maintenance easy.
Enhanced Gamma Selection
Selectable gamma curves visually optimise different kinds of images. The AG Neovo specialised image settings enhance colour, brightness, sharpness and contrast ratio, allowing the RX-Series security & surveillance display to improve the light, shadows and colour balance of videos.
Flexible Integration
The RX-Series security & surveillance display is equipped with VGA, DVI, HDMI & DisplayPort 1.2 inputs for analogue and digital signal support respectively. It also has composite (BNC) inputs/ outputs for video looping of surveillance cameras signals and DVRs.
PID Command & Ctrl Software
PID Command & Ctrl is a software that allows users to control AG Neovo security & surveillance displays via LAN or RS232 connections. It provides a simple and intuitive interface for remote management, OSD-related settings, and easy control on deployed displays. It also can be used to create video walls within minutes and assist system integrators with setting up displays.
Industry-leading Reliability
The RX-Series security & surveillance display is specially designed to transcend the challenge of enduring 24/7 operations. AG Neovo’s Anti-Burn-in™ technology also prevents image ghosting while performing nonstop mission-critical operations. Its metal casing and NeoV™ Optical Glass not only protect the RX-Series security & surveillance display from damage but also keep maintenance easy.
Enhanced Gamma Selection
Selectable gamma curves visually optimise different kinds of images. The AG Neovo specialised image settings enhance colour, brightness, sharpness and contrast ratio, allowing the RX-Series security & surveillance display to improve the light, shadows and colour balance of videos.
Flexible Integration
The RX-Series security & surveillance display is equipped with VGA, DVI, HDMI & DisplayPort 1.2 inputs for analogue and digital signal support respectively. It also has composite (BNC) inputs/ outputs for video looping of surveillance cameras signals and DVRs.
PID Command & Ctrl Software
PID Command & Ctrl is a software that allows users to control AG Neovo security & surveillance displays via LAN or RS232 connections. It provides a simple and intuitive interface for remote management, OSD-related settings, and easy control on deployed displays. It also can be used to create video walls within minutes and assist system integrators with setting up displays.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display technology | IPS |
| Display diagonal | 106.4 cm (41.9") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.483 x 0.483 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPorts out | 1 |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Certification | FCC, CE, WEEE, REACH, LVD, EAC |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 94 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 99.7 kWh |
| Performance | |
| Wi-Fi | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 987.2 mm |
| Depth | 83 mm |
| Height | 581.2 mm |
| Weight | 23.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1161 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 759 mm |
| Package weight | 27.1 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, RS-232 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, WEEE, REACH, LVD, EAC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Power supply type | Internal |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Power supply type | Internal |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | IPS |
| Quick start guide | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |