We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo RX-24 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels
SKU
RX-24W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RX-24 - 23.6", 16:9, 1920 x 1080, 1000:1, 300 cd/m², 3 ms
Category: Surveillance Monitors
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Display diagonal | 23.6 " |
| SKU | RX-24W |
| EAN | 4710739592047 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/14515464_8774.jpg |
Built on an LED-backlit panel delivering 1920 x 1080 Full HD resolution, the RX-24 presents life-like contrast, colours and nuances on its Advanced Image Platform™ (AIP). Its Smart Omni Viewer offers such options as Picture-in-Picture (PIP) and selectable aspect ratios. Features include Anti-Burn-in and EcoSmart Sensor ensure the mission-critical 24/7 round-the-clock operations. With NeoV™ Optical Glass backed by metal casing, this sturdy display delivers the performance expected of a high-end security display.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Certification | FCC, CB, CE, BSMI, RoHS, WEEE, REACH |
| Display | |
| Display diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Performance | |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.9 kg |
| Height | 397 mm |
| Depth | 155 mm |
| Width | 562 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |