We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo QM-65 Digital signage flat panel 163.8 cm (64.5") LCD 350 cd/m² 4K Ultra HD Black
SKU
QM-65
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
64.5”, 3840 x 2160 UHD, 350cd/m2, 4000:1, 178°/178°, 5ms, RJ-45, VGA, DisplayPort, HDMI, USB, 320W, 24.8kg
Category: Signage Displays
| HD type | 4K Ultra HD |
|---|---|
| Display Technology | LCD |
| Display brightness | 350cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | QM-65 |
| EAN | 4710739595253 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_55367769_1665149242_9114_31442.jpg |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Experience the 4K Difference
Don’t miss a single detail with this powerful 4K display. View smooth 4K video and images with a new level of detail and clarity. Offering 8.3 million pixels, the QM-Series provides the ultimate digital signage experience, delivering business messaging and boost customer engagement.
Versatile Connectivity
Easily connect a variety of devices with the versatile connectivity options including DisplayPort*, HDMI, DVI*, VGA, USB, RS-232 and RJ45.
*Features may vary by model
Simple Content Playback and Scheduling
The embedded media player allows users to conveniently play content from a USB drive or micro SD card. Simply create scheduled playlists based on time and day, and configure playback settings with the included remote control to display your personalized content.
Don’t miss a single detail with this powerful 4K display. View smooth 4K video and images with a new level of detail and clarity. Offering 8.3 million pixels, the QM-Series provides the ultimate digital signage experience, delivering business messaging and boost customer engagement.
Versatile Connectivity
Easily connect a variety of devices with the versatile connectivity options including DisplayPort*, HDMI, DVI*, VGA, USB, RS-232 and RJ45.
*Features may vary by model
Simple Content Playback and Scheduling
The embedded media player allows users to conveniently play content from a USB drive or micro SD card. Simply create scheduled playlists based on time and day, and configure playback settings with the included remote control to display your personalized content.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | VA |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 163.8 cm (64.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Vertical scan range | 56.3 - 85 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 31.5 - 91.1 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Haze rate | 2% |
| RGB colour space | NTSC |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Wi-Fi | No |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 4 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | CB, CE, FCC, WEEE, REACH, EAC |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 185 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 185 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1458.7 mm |
| Depth | 81.6 mm |
| Height | 834.7 mm |
| Weight | 24.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1655 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 1078 mm |
| Package weight | 35.2 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, FCC, WEEE, REACH, EAC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Panel type | VA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Panel type | VA |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |