We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo QD-98 Digital signage flat panel 2.49 m (98") LCD 500 cd/m² 4K Ultra HD Black 24/7
SKU
QD-98
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
98”, LED-Backlit TFT LCD, 3840 x 2160, 500 cd/m2, 1300:1, 5 ms, 178°/178°, 3 x HDMI, USB, VGA, DisplayPort In/Out, RJ-45, 91.4 kg
Category: Signage Displays
| HD type | 4K Ultra HD |
|---|---|
| Display Technology | LCD |
| Display brightness | 500cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | QD-98 |
| EAN | 4710739593389 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_52903240_1665150861_5973_15327.jpg |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Unparalleled Visual Quality
The high brightness, high contrast ratio, and black-level alignment deliver an impeccable visual experience. Built on IPS panel with 4 times FHD resolution, the QD-Series render exquisite video quality with motion blur reduction at a refresh rate of up to 120Hz.
High Reliability
THe QD-Series are crafted specifically to transcend the challenge of enduring 24/7 operations. AG Neovo's Anti-Burn-in™ technology also spares them ghosting while performing mission-critical nonstop operations. Metal casing and rigorously selected components not only help do the trick but also keep maintenance easy.
Easy to Display
The tiling-ready QD-Series can either stand alone replacing videowall set-ups or be arrayed in configurations of up to 10 x 15 videowalls. The QD-Series can also deliver 4K at 60 Hz by single DisplayPort 1.2 cable for the best visual quality.
Multi-Screen Viewer
The Picture by Picture (PbP) function and up to four inputs mean it is possible to present multiple FHD screens for different operations in one display. With the multiscreen viewing capacity, the QD-Series become a sensible option for control centres, meeting rooms, and other public settings.
The high brightness, high contrast ratio, and black-level alignment deliver an impeccable visual experience. Built on IPS panel with 4 times FHD resolution, the QD-Series render exquisite video quality with motion blur reduction at a refresh rate of up to 120Hz.
High Reliability
THe QD-Series are crafted specifically to transcend the challenge of enduring 24/7 operations. AG Neovo's Anti-Burn-in™ technology also spares them ghosting while performing mission-critical nonstop operations. Metal casing and rigorously selected components not only help do the trick but also keep maintenance easy.
Easy to Display
The tiling-ready QD-Series can either stand alone replacing videowall set-ups or be arrayed in configurations of up to 10 x 15 videowalls. The QD-Series can also deliver 4K at 60 Hz by single DisplayPort 1.2 cable for the best visual quality.
Multi-Screen Viewer
The Picture by Picture (PbP) function and up to four inputs mean it is possible to present multiple FHD screens for different operations in one display. With the multiscreen viewing capacity, the QD-Series become a sensible option for control centres, meeting rooms, and other public settings.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.06 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 2.49 m (98") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.5622 x 0.5622 mm |
| Display diagonal (metric) | 247.7 cm |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 720p, 1080i, 1080p, 3840p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 32 - 91 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Haze rate | 1% |
| RGB colour space | NTSC |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| DisplayPorts out | 1 |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Number of speaker outputs | 1 |
| Wi-Fi | No |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 800 x 500 mm |
| Certification | CE, FCC |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Multi-display supported | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multi zoom | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 314 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2193.2 mm |
| Depth | 89.8 mm |
| Height | 1248.2 mm |
| Weight | 92 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 2503 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 1569 mm |
| Package weight | 134.5 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, Daisy chain cable, RS-232, VGA |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, Daisy chain cable, RS-232, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Compliance certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Manual | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A |