We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo PO-55F Digital signage flat panel 138.7 cm (54.6") LCD 2500 cd/m² Full HD Black 24/7
SKU
PO-55H
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
54.6", Open-frame, 1920x1080, 2500cd/m2, 4000:1, 178°/178°, 5ms, HDMI, VGA, DVI, DisplayPort, 29.2kg
Category: Signage Displays
Readable in Sunlight
With a 2500 nits ultra-high brightness display, the PO-Series provides optimal readability, whether in direct or indirect sunlight conditions, while retaining the superior image quality AG Neovo displays are known for. The panels also are equipped with high-temperature resistant (up to 110°C/230°F) liquid crystal cells, and circular polarizing technology which enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.
Open-Frame Design
With customisation in mind, the PO-Series features an open-frame option which allows you to be flexible in any new custom display solution you are designing or to integrate the display into any solution which you have already developed.
Easy to Install and Manage
Offering landscape and portrait mode capabilities, the PO-Series can easily adapt to various installation setups while expanding design options for content. A built-in RS-232 port adds convenience, letting you control your display remotely.
Smart Power Management
Power management is an important consideration for 24/7 applications to ensure a long product life and extended use. AG Neovo designed an energy saving EcoSmart Sensor, so the display can automatically adjust its brightness according to the external environment, particularly in outdoor settings, which can significantly save energy.
With a 2500 nits ultra-high brightness display, the PO-Series provides optimal readability, whether in direct or indirect sunlight conditions, while retaining the superior image quality AG Neovo displays are known for. The panels also are equipped with high-temperature resistant (up to 110°C/230°F) liquid crystal cells, and circular polarizing technology which enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.
Open-Frame Design
With customisation in mind, the PO-Series features an open-frame option which allows you to be flexible in any new custom display solution you are designing or to integrate the display into any solution which you have already developed.
Easy to Install and Manage
Offering landscape and portrait mode capabilities, the PO-Series can easily adapt to various installation setups while expanding design options for content. A built-in RS-232 port adds convenience, letting you control your display remotely.
Smart Power Management
Power management is an important consideration for 24/7 applications to ensure a long product life and extended use. AG Neovo designed an energy saving EcoSmart Sensor, so the display can automatically adjust its brightness according to the external environment, particularly in outdoor settings, which can significantly save energy.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Colour gamut | 72% |
| Display diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 2500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Number of speaker outputs | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Microphone in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Ambient light sensor | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 353 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1242.2 mm |
| Display depth | 117.8 mm |
| Display height | 713 mm |
| Display weight | 29.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1360 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 38.8 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Compliance certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Microphone in | Yes |
| Display technology | LCD |
| Quick start guide | Yes |