We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo PN-55H Signage Display Digital signage flat panel 138.7 cm (54.6") LED 700 cd/m² Full HD Black 24/7
SKU
PN-55H
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
PN-55H - 55", Full HD, 0.63 mm, 800 cd/m2, 178°/178°, 1.07 B, 5 ms, VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, RS-232, VESA
Category: Signage Displays
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display brightness | 700cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | PN-55H |
| EAN | 4710739592504 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/21938607_1794.jpg |
Coming with the super narrow bezel and 800 nits high brightness, the PN-55H ensures clear image presentation even against strong ambient lighting environments. In addition to the built-in tiling function, DVI looping enables easy video wall installations. Equipped with RS-232/RJ45/IR remote controls and the programmable scheduler, PN-55H can be activated remotely at preset time. Its Anti-Burn-in™ and HeatControl Sensor technologies ensure long product lifetime in professional digital signage and 24/7 industrial applications.
Features
- LED-backlit technology with FHD 1920 x 1080 resolution
- 800 nits brightness
- Premium-grade panel for high reliability and long product lifetime
- 1.9 mm (bottom/right); 3.4 mm (top/left) super narrow bezel
- Anti-Burn-in™ technology
- AIP technology: 3D Comb filter/ Deinterlace/ Noise Reduction/ PIP and PBP
- Versatile connectivity: VGA in/out, DVI in/out, HDMI, DisplayPort, CVBS in/out, Component, S-Video
- RS-232 in/out, RJ45 and IR in/out allow remote control
- Tiling function for easy video wall setup (support up to 5 x 5)
- Built-in scheduler allows different programme scheduling
- HeatControl Sensor automatically activates the internal cooling fan to cool down the temperature
- Orientation: portrait and landscape
- Built-in speakers
- Durable metal housing design
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 applications
Features
- LED-backlit technology with FHD 1920 x 1080 resolution
- 800 nits brightness
- Premium-grade panel for high reliability and long product lifetime
- 1.9 mm (bottom/right); 3.4 mm (top/left) super narrow bezel
- Anti-Burn-in™ technology
- AIP technology: 3D Comb filter/ Deinterlace/ Noise Reduction/ PIP and PBP
- Versatile connectivity: VGA in/out, DVI in/out, HDMI, DisplayPort, CVBS in/out, Component, S-Video
- RS-232 in/out, RJ45 and IR in/out allow remote control
- Tiling function for easy video wall setup (support up to 5 x 5)
- Built-in scheduler allows different programme scheduling
- HeatControl Sensor automatically activates the internal cooling fan to cool down the temperature
- Orientation: portrait and landscape
- Built-in speakers
- Durable metal housing design
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 applications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1400:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 75 kHz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| S-Video in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 24 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | CB, CE, FCC, CEL, BSMI, CCC, WEEE, REACH, GOST-R |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| TV tuner integrated | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 340 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1215 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 686 mm |
| Weight | 32.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1364 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 841 mm |
| Package weight | 41 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, FCC, CEL, BSMI, CCC, WEEE, REACH, GOST-R |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Display technology | LED |
| S-Video in | Yes |
| Energy efficiency class (old) | B |