We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo PMK-01 81.3 cm (32") Black
SKU
PMK-01
- Easy-to-use design
- Slide in-and-out wall mount bracket
- Multi-directional pivots
- 180° swivel left and right
- 180° pivot up and down
- 270° display rotation
- Compatible with VESA standard
- Weight capacity: 14.0 kg (30.9 lb)
Category: Signage Display Mounts
Ergonomic Wall Mount Kit Left, Right, Up and Down: the AG Neovo PMK-01 provides up to 270 degrees of rotation for the perfect viewing angle no matter what the environment. The e PMK-01 is perfect for museums, information kiosks or other public and multi-user environments. Made from durable steel and die-cast aluminum, the PMK-01 complies with VESA standards and supports displays up to 14.0 kg. ree pivots allow for a broad 270° rotation of the display, 180° up and down tilt, as well as 180° le to right swivel. The convenient slide in-and-out wall mount bracket allows for easy removal of the display.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Maximum weight capacity | 14 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 180° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Pivot angle | 0 - 270° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Pivot angle | 0 - 270° |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |