We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo PM-65P Signage Display Digital signage flat panel 163.8 cm (64.5") LED 350 cd/m² Full HD Black 16/7
SKU
PM-65P
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
65", FHD 1920 x 1080 px, 350 cd/m2, 5 ms, 4000:1, VGA, HDMI, DVI, USB 2.0, DP, 2 x 10W, 1459 x 835 x 82 mm
Category: Signage Displays
The AG Neovo PM-65P display comes with lightweight design which makes easy to carry and lift for the video wall setup. Its analog and digital loop-through and IR remote control simplify the configuration and control of multi-display system. On top of the USB playback and DLNA-compliant functionality, the OPS slot facilitates easier maintenance and upgrade of digital signage infrastructure. Coupled with the built-in scheduler and tiling function, the PM-65P display is an ideal choice for use in various digital signage settings.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 163.8 cm (64.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) input | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Bezel width (top) | 1.39 cm |
| Bezel width (side) | 1.39 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.49 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | FCC, CB , CE, WEEE, REACH |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| TV tuner integrated | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 176 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1459 mm |
| Depth | 82 mm |
| Height | 835 mm |
| Weight | 24.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1655 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 1078 mm |
| Package weight | 39.3 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CB , CE, WEEE, REACH |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Display technology | LED |
| Bezel width (top) | 1.39 cm |
| Bezel width (side) | 1.39 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.49 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Manual | Yes |