We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo PM-32 Signage Display Digital signage flat panel 80 cm (31.5") LED 350 cd/m² Full HD Black 16/7
SKU
PM-32
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
31.5", Full HD LED, IPS 1920 x 1080 px, 350 cd/m2, 1400 : 1, 178°/178°, 16.7M, 4ms, VGA, HDMI, DVI, RCA, RS-232, LAN, USB 2.0, 2 x 10W, 100 - 240V, 50 - 60Hz
Category: Signage Displays
Designed for professional multimedia applications, the PM-32 is built on the advanced technologies of DLNA compliance, USB playback and versatile connectivity. Media contents can be shared and managed via Ethernet cable within all DLNA compliant media devices in local network. Featuring Full HD resolution and an IPS panel, it ensures exceptional and accurate colour performance from all viewing angles. 32” FHD public signage display equipped with built-in scheduler and RS-232/RJ45 remote control function allows easy digital signage installation and management. With a built-in programmable scheduler that enables them to be automatically activated for playing selected AV materials and turned off at any pre-set time. The Anti-Burn- in™ technology and Built-in Image Enhancer ensure reliable operations in professional digital signage applications.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1400:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Vertical scan range | 48 - 85 Hz |
| Noise reduction | Yes |
| Horizontal scan range | 31 - 92 kHz |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 3 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Bezel width (top) | 1.19 cm |
| Bezel width (side) | 1.19 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.72 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200 mm |
| Certification | CB, CE, FCC, WEEE, REACH |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 81 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 727 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 5.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 818 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 547 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, FCC, WEEE, REACH |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | IPS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Panel type | IPS |
| Display technology | LED |
| Bezel width (top) | 1.19 cm |
| Bezel width (side) | 1.19 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.72 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Manual | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |