We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo MX-22 computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
SKU
MX-22
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
21.5” TN, FHD 1920 x 1080, 250 cd/m, 20000000:1 (DCR), 170°/160°, 16.7M, 3 ms, DisplayPort, HDMI, DVI, VGA
- Full HD 1920 x 1080 resolution
- Compatible with DICOM Part 14 standard
- Medical adapter certified to the IEC/EN 60601-1 medical design
- NeoV Optical Glass screen and metal housing for clinical hygiene
- Versatile connectivity: VGA, DVI, HDMI, DisplayPort inputs
Category: Computer Monitors
| Display | 21.5" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Medical |
| SKU | MX-22 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_55907592_1665150207_0608_2185.jpg |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF View PDF |
The MX-22 is a 22-inch DICOM monitor featuring Full HD 1080p resolution, low-voltage power supply with IEC / EN 60601-1 certified. Compatible with DICOM Part 14 standard, it ensures accurate and excellent medical image quality, colour reproduction, and image contrast. Equipped with NeoV™ Optical Hard Glass, the MX-22 withstands alcohol and other commonly used cleaning solutions, allowing medical professionals to sanitize it easily.
EASY CLEAN AND ROBUST PROTECTION
The special design of NeoV Optical Hard Glass screen and white metal casing to prevent dust and waterproof for easy clean and robust protection.
DICOM PART 14 CALIBRATION
DICOM Part 14 calibration that corrects gamma and luminance to achieve the smooth grayscale for the accurate and consistent appearance of clinical data and other medical images.
MEDICAL-GRADE POWER SUPPLY WITH EN/IEC60601-1 CERTIFIED
Low-voltage medical power supply with IEC / EN 60601-1 certified to ensure safety, performance, and reliable operation in any professional medical environment.
PIP/PBP SUPPORT
This 22-inch DICOM monitor features PiP and PbP functions to enhance work efficiency via multitasking.
EASY CLEAN AND ROBUST PROTECTION
The special design of NeoV Optical Hard Glass screen and white metal casing to prevent dust and waterproof for easy clean and robust protection.
DICOM PART 14 CALIBRATION
DICOM Part 14 calibration that corrects gamma and luminance to achieve the smooth grayscale for the accurate and consistent appearance of clinical data and other medical images.
MEDICAL-GRADE POWER SUPPLY WITH EN/IEC60601-1 CERTIFIED
Low-voltage medical power supply with IEC / EN 60601-1 certified to ensure safety, performance, and reliable operation in any professional medical environment.
PIP/PBP SUPPORT
This 22-inch DICOM monitor features PiP and PbP functions to enhance work efficiency via multitasking.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 2000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Surface hardness | 9H |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | TN |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Market positioning | Medical |
| Product colour | White |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| TV tuner | |
| TV tuner integrated | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 324.3 mm |
| Depth (without stand) | 56.2 mm |
| Width (without stand) | 513.2 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| Compliance certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 6.7 kg |
| Surface hardness | 9H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Power supply type | External |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 670692 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 324.3 mm |
| Depth (without stand) | 56.2 mm |
| Width (without stand) | 513.2 mm |
| Width (with stand) | 513.2 mm |
| Depth (with stand) | 155 mm |
| Height (with stand) | 368.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.7 kg |
| Weight (without stand) | 6.1 kg |
| Package width | 614 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 477 mm |
| Package weight | 8.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 614 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 477 mm |
| Package weight | 8.8 kg |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| AC adapter included | Yes |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 670692 |
| Other features | |
| AC adapter included | Yes |
| On/off switch | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Compliance certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Height (without stand) | 324.3 mm |
| Depth (without stand) | 56.2 mm |
| Width (without stand) | 513.2 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 9H |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |