We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo MD-27 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
SKU
MD-27
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27", 1920x1080, 5 ms, VGA, HDMI, 3.5mm, RMS 2x 2 W, 612 x 519 x 249 mm
Category: Computer Monitors
Ergonomic Design
A versatile stand also marks the MD-Series. Medical professionals can enjoy both comfort and convenience while making use of one of these displays: tilting, pivoting, or swiveling it, adjusting its height, or shifting to either portrait or landscape mode as warranted.
Medical-Grade Safety Certification
In a departure from standard displays, the MD-Series adopt specially designed low-voltage medical-grade power supply to ensure safety, performance, and reliability—three key requirements for any professional medical environment. Compliance with the EN/IEC 60601-1 standard ensures their safe and reliable performance in the medical setting.
Wide Viewing Angle and Image Clarity
The MD-Series offer a wide (178°) viewing angle and adjustable aspect ratios for different images, and deliver remarkably crisp images of precise colours and consistent brightness regardless of viewing angles. All this contributes to the benefit that doctors and patients can share information and conduct discussion while viewing a display together.
A versatile stand also marks the MD-Series. Medical professionals can enjoy both comfort and convenience while making use of one of these displays: tilting, pivoting, or swiveling it, adjusting its height, or shifting to either portrait or landscape mode as warranted.
Medical-Grade Safety Certification
In a departure from standard displays, the MD-Series adopt specially designed low-voltage medical-grade power supply to ensure safety, performance, and reliability—three key requirements for any professional medical environment. Compliance with the EN/IEC 60601-1 standard ensures their safe and reliable performance in the medical setting.
Wide Viewing Angle and Image Clarity
The MD-Series offer a wide (178°) viewing angle and adjustable aspect ratios for different images, and deliver remarkably crisp images of precise colours and consistent brightness regardless of viewing angles. All this contributes to the benefit that doctors and patients can share information and conduct discussion while viewing a display together.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 76 Hz |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | TFT |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Market positioning | Medical |
| Feet colour | White |
| Certification | CE, EN60601-1, IEC60601-1, RoHs, WEEE, REACH |
| Product colour | White |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| TV tuner | |
| TV tuner integrated | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 366.6 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Feet colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -150 - 150° |
| Tilt angle range | -3 - 21.5° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 366.6 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Width (with stand) | 612 mm |
| Depth (with stand) | 249 mm |
| Height (with stand) | 519 mm |
| Weight (without stand) | 6.6 kg |
| Package width | 715 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 715 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| AC adapter included | Yes |
| Certification | CE, EN60601-1, IEC60601-1, RoHs, WEEE, REACH |
| TV tuner integrated | No |
| Supplied AC adapter type | LED |
| Height (without stand) | 366.6 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Touchscreen | No |
| Thin Client | |
| Thin client installed | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, EN60601-1, IEC60601-1, RoHs, WEEE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |