We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo LW-27E computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
LW-27E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27", LED-Backlit TFT LCD, 1920 x 1080, 300cd/m2, 30000000:1, 170°/160°, 3ms, 40W, 5.5kg
Category: Computer Monitors
| Display | 27" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| SKU | LW-27E |
| EAN | 4710739595123 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Eye Comfort
Eye comfort figures high on the list of strengths that define the LW-Series. The flicker-free backlight and blue light filter of the LW-Series ensure a comfortable viewing experience by reducing eyestrain after long periods of use.
Flexible Connectivity and Multimedia Options
Connectivity versatility brings immense flexibility. Given its HDMI, DisplayPort, and VGA input options, you can easily connect an LW-Series display to your current or older peripherals, like PCs, laptops, or media players at the workplace and in the home.
Audiovisual Multimedia Enjoyment
A 30,000,000:1 contrast ratio, precise colour temperature and preset picture mode settings for reading texts, browsing webpages, or watching videos make the LW-Series a competent multimedia platform. Whether watching videos or listening to music, you can either count on its built-in speakers or plug in your earphones.
Eye comfort figures high on the list of strengths that define the LW-Series. The flicker-free backlight and blue light filter of the LW-Series ensure a comfortable viewing experience by reducing eyestrain after long periods of use.
Flexible Connectivity and Multimedia Options
Connectivity versatility brings immense flexibility. Given its HDMI, DisplayPort, and VGA input options, you can easily connect an LW-Series display to your current or older peripherals, like PCs, laptops, or media players at the workplace and in the home.
Audiovisual Multimedia Enjoyment
A 30,000,000:1 contrast ratio, precise colour temperature and preset picture mode settings for reading texts, browsing webpages, or watching videos make the LW-Series a competent multimedia platform. Whether watching videos or listening to music, you can either count on its built-in speakers or plug in your earphones.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 30000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 3 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Touchscreen | No |
| Panel type | TFT |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Certification | CB, CE, FCC, BSMI, RoHS, WEEE, REACH |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -4 - 18° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 642 mm |
| Depth (with stand) | 210 mm |
| Height (with stand) | 438.7 mm |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Package width | 723 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 723 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Other features | |
| Certification | CB, CE, FCC, BSMI, RoHS, WEEE, REACH |
| Supplied AC adapter type | LCD |
| Quick start guide | Yes |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, FCC, BSMI, RoHS, WEEE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |