We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo LH-27 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
LH-27
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27" TN, 1920x1080px, 280 cd/m², 2x 2W, HDMI, VGA, DisplayPort, 612x517x243 mm
- Full HD 1920 x 1080 resolution
- DisplayPort, HDMI, and VGA inputs for a variety of devices
- Integrated dual 2W speakers
- Ergonomic stand design, including tilt, pivot, swivel and height adjustment
- 100 x 100mm VESA mount compatible
Category: Computer Monitors
The LH-27 is a 27” Full HD ergonomic monitor with eye care features for desktop daily use at the office and home. It supports tilting the screen from -5 to 20 degrees, or 340 degrees swivel the monitor; adjusting the height up to 100mm to reach the eye level or shifting to either portrait or landscape mode. In addition, its flicker-free technology and a blue light filter can ensure a comfortable viewing experience by reducing eyestrain after long periods of use.
ERGONOMIC DESIGN
For comfort, convenience, and efficiency, tilt, pivot, or swivel the
display, adjust its height, or shift to either portrait or
landscape mode.
EYE COMFORT
Flicker-free techology and a blue-light filter to prevent eye strain and vision damage.
VERSATILE CONNECTIVITY
Support HDMI, DisplayPort, and VGA input options to extend your work station.
VESA MOUNT COMPATIBLE
VESA compatible mounts can fit user’s various application needs.
ERGONOMIC DESIGN
For comfort, convenience, and efficiency, tilt, pivot, or swivel the
display, adjust its height, or shift to either portrait or
landscape mode.
EYE COMFORT
Flicker-free techology and a blue-light filter to prevent eye strain and vision damage.
VERSATILE CONNECTIVITY
Support HDMI, DisplayPort, and VGA input options to extend your work station.
VESA MOUNT COMPATIBLE
VESA compatible mounts can fit user’s various application needs.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.314 x 0.314 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| 3D | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.3 |
| TV tuner | |
| TV tuner integrated | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 365 mm |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight (with stand) | 6.2 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -160 - 160° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Rotating | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 407801 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 365 mm |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Width (with stand) | 612 mm |
| Depth (with stand) | 243 mm |
| Height (with stand) | 517 mm |
| Weight (with stand) | 6.2 kg |
| Weight (without stand) | 3.8 kg |
| Package width | 701 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 701 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 407801 |
| Other features | |
| Rotating | No |
| TV tuner integrated | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Height (without stand) | 365 mm |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |