We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo LA-2403 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
LA2403
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
23.8", LED, IPS, 1920 x 1080px, 250 cd/m², 5 ms, DisplayPort, HDMI, VGA, 2 x 1W, 75 x 75 mm VESA, 3.3 kg
- Full HD 1920 x 1080 resolution
- High 100Hz Refresh Rate for Smooth Visuals
- Versatile connectivity: DisplayPort, HDMI, VGA
- Integrated dual 1W speakers
- The blue-light filter and Flicker-free display technology reduce eye discomfort
- 75 x 75mm VESA mount compatible
Category: Computer Monitors
The LA-2403 is a 24-inch Full HD LCD monitor featuring 1920 x 1080 resolution, flicker-free technology and a blue-light filter that can meet eye comfort and daily use requirements. Featuring a 178/178 degrees wide viewing angle, a 20,000,000:1 dynamic contrast ratio and multiple connectivity options —DisplayPort, HDMI, and VGA — this desktop monitor with frameless design brings users visual enjoyment both at the workplace and in the home.
Consistent Image Performance At Every Angle
By adopting wide viewing angle panel, this monitor delivers consistant colors and detailed images with the same image quality whether you are looking at the screen from above, below, the front, or the side.
Bezel Less Design
The 3-sided bezel-less design broadens the screen space. It allows for multiple monitor setups with a reduced bezel gap, which won’t just let you enjoy a nearly seamless viewing experience, but also enhance productivity at work.
Eye Comfort
Eye comfort figures high on the list of strengths that define the LA-Series. The flicker-free backlight and blue light filter of the LA-Series ensure a comfortable viewing experience by reducing eyestrain after long periods of use.
Flexible Connectivity And Multimedia Options
Given its multiple input options including DisplayPort, HDMI and VGA, you can easily connect an LA-Series monitor to your PC, Laptop or high-definition devices to make the LA-Series a competent multimedia platform.
Integrated Dual Speakers
Integrated with dual 1W speakers, the LA-2403 provides sound effects for multimedia content.
Clutter-free Workplace
The cable management design on the stand keep helps you to well organize the multiple signal cables and power cord and keeps the workspaces neat and free of cable clutter.
VESA Wall Mount Compatible
The LA-2403 monitor is compatible with a 75 x 75mm VESA mount standard, making it easy to fit flexible installation in the workplace.
Consistent Image Performance At Every Angle
By adopting wide viewing angle panel, this monitor delivers consistant colors and detailed images with the same image quality whether you are looking at the screen from above, below, the front, or the side.
Bezel Less Design
The 3-sided bezel-less design broadens the screen space. It allows for multiple monitor setups with a reduced bezel gap, which won’t just let you enjoy a nearly seamless viewing experience, but also enhance productivity at work.
Eye Comfort
Eye comfort figures high on the list of strengths that define the LA-Series. The flicker-free backlight and blue light filter of the LA-Series ensure a comfortable viewing experience by reducing eyestrain after long periods of use.
Flexible Connectivity And Multimedia Options
Given its multiple input options including DisplayPort, HDMI and VGA, you can easily connect an LA-Series monitor to your PC, Laptop or high-definition devices to make the LA-Series a competent multimedia platform.
Integrated Dual Speakers
Integrated with dual 1W speakers, the LA-2403 provides sound effects for multimedia content.
Clutter-free Workplace
The cable management design on the stand keep helps you to well organize the multiple signal cables and power cord and keeps the workspaces neat and free of cable clutter.
VESA Wall Mount Compatible
The LA-2403 monitor is compatible with a 75 x 75mm VESA mount standard, making it easy to fit flexible installation in the workplace.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 113 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 20000000:1 |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Medical |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 322.3 mm |
| Depth (without stand) | 48.2 mm |
| Width (without stand) | 541.9 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 322.3 mm |
| Depth (without stand) | 48.2 mm |
| Width (without stand) | 541.9 mm |
| Width (with stand) | 541.9 mm |
| Depth (with stand) | 180.8 mm |
| Height (with stand) | 424.2 mm |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Weight (without stand) | 2.8 kg |
| Package width | 602 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 4.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 602 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 4.5 kg |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Height (without stand) | 322.3 mm |
| Depth (without stand) | 48.2 mm |
| Width (without stand) | 541.9 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |