We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo HX-32 Signage Display Digital signage flat panel 81.3 cm (32") MVA, LED 350 cd/m² Full HD Black
SKU
HX-32
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
32" (81cm) MVA LED, FHD 1920x1080, 16:9, 350cd/m², 6.5ms, 16.7M, 2x 10W RMS, VGA, DVI-D, HDMI, Component, CVBS, S-Video, DP, RJ45, RS-232, 85W, 16.5kg, Black
Category: Signage Displays
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display Technology | MVA, LED |
| Display brightness | 350cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | HX-32 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
Built on an LED-backlit panel delivering Full HD resolution, the HX-32 features SDI inputs to receive mega-pixel images directly from HD-SDI devices with no signal interruption or video delay. Equipped with cutting-edge AIP and Anti-Burn-in™ technology, the HX-32 reproduces real-time images faithfully. Protected by NeoV™ Optical Glass and a sturdy metal casing, the HX-32 delivers reliable performance for professional security and broadcast environments.
- LED-backlit technology with 1920 x 1080 Full HD resolution
- SDI connection supports 3Gb/s, 1.5Gb/s HD, SD SDI video inputs
- NeoV™ Optical Glass
- Anti-Burn-in™ technology
- AG Neovo Advanced Image Platform (AIP) technology: PIP/PBP function;
- 3D Comb Filter / Deinterlace / Noise Reduction
- MVA panel for better wide viewing angle
- Flexible display orientation: portrait/ landscape
- Versatile connectivity: VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, 3G SDI, BNC, S-Video, Component, Audio
- Built-in speakers
- Built-in Scheduler allows different scheduled activations
- EcoSmart Sensor for low power consumption
- HeatControl Sensor prevents the display from overheating
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 operations
- RS-232 and RJ45 for display control from a remote location
- Tiling function for easy video wall setup (supports up to 5 x 5)
- Durable metal housing
Superb Image Quality Guaranteed
The built-in SDI inputs offer uncompressed real-time HD image quality.
OnDuty 24/7 Capabilities
The HX-32 conforms industrial standards to high quality requirements. Rigorous component selection combining with distinctive designs ensure the HX-32 can be relied on for tough assignments.
For Longer Connectivity
Capable of receiving digital video over 75Ω coaxial cable at great length using RG6 cable or equivalent.
SDI Serial Digital Looping Through
The HX-32 comes with SDI input and output so the signal can be looped through.
- LED-backlit technology with 1920 x 1080 Full HD resolution
- SDI connection supports 3Gb/s, 1.5Gb/s HD, SD SDI video inputs
- NeoV™ Optical Glass
- Anti-Burn-in™ technology
- AG Neovo Advanced Image Platform (AIP) technology: PIP/PBP function;
- 3D Comb Filter / Deinterlace / Noise Reduction
- MVA panel for better wide viewing angle
- Flexible display orientation: portrait/ landscape
- Versatile connectivity: VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, 3G SDI, BNC, S-Video, Component, Audio
- Built-in speakers
- Built-in Scheduler allows different scheduled activations
- EcoSmart Sensor for low power consumption
- HeatControl Sensor prevents the display from overheating
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 operations
- RS-232 and RJ45 for display control from a remote location
- Tiling function for easy video wall setup (supports up to 5 x 5)
- Durable metal housing
Superb Image Quality Guaranteed
The built-in SDI inputs offer uncompressed real-time HD image quality.
OnDuty 24/7 Capabilities
The HX-32 conforms industrial standards to high quality requirements. Rigorous component selection combining with distinctive designs ensure the HX-32 can be relied on for tough assignments.
For Longer Connectivity
Capable of receiving digital video over 75Ω coaxial cable at great length using RG6 cable or equivalent.
SDI Serial Digital Looping Through
The HX-32 comes with SDI input and output so the signal can be looped through.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | MVA, LED |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 6.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3637 x 0.3637 mm |
| Display diagonal (metric) | 81 cm |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Supported video modes | 1080i, 1080p, 480i, 576i, 720p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 576 (WSVGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 854 x 480 (WVGA) |
| Horizontal scan range | 30 - 75 kHz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| RS-232C | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| S-Video in | Yes |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio system | stereo |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Certification | CE, WEEE |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Compatible products | STD-02 |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 85 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 757 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 451 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 870 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 624 mm |
| Package weight | 19.8 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE, WEEE |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Display technology | MVA, LED |
| S-Video in | Yes |
| Manual | Yes |
| Audio system | stereo |