We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo HIP-RA AV receiver Black
SKU
HIP-TA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cat5e/6, 120 m max, 1080p, RJ45 x 1, HDMI 1.2 x 1, IR-TX port x 1,. 103.5 x 93.5 x 24.6 mm, 220 g
- FHD 1080p/60Hz A/V signals via a Gigabit network switch
- Support HDMI, EDID, and HDCP
- Up to 120 meters (400 ft) with a Cat5e/6 cable
- Point-to-multipoint configurations
- Multipoint-to-multipoint configurations
Category: AV Extenders
| SKU | HIP-TA |
|---|---|
| EAN | 0190695002271 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Video Extender Receiver
| Features | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 120 m |
| Supported video modes | 1080i, 480i, 1080p, 480p, 720p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 720 x 480, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| LED indicators | Yes |
| Bandwidth | 0.09 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Infrared (IR) frequency range | 38 - 56 kHz |
| Technical details | |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 120 m |
| Supported video modes | 1080i, 480i, 1080p, 480p, 720p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 720 x 480, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Bandwidth | 0.09 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.2 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (max) | 3 W |
| Input current | 1 A |
| External power adapter | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Power source type | DC |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 93.5 mm |
| Height | 24.6 mm |
| Depth | 103.5 mm |
| Weight | 220 g |
| Packaging content | |
| Cables included | IR |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |