We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo FMC-06 2.18 m (86") Black, Grey
SKU
FMC-06
- Support up to 86” displays
- Weight capacity: 100.0 kg (220.5 lb)
- Special tray design for accessories assembling
- Locking castors to prevent the wheel from rotating
Category: Signage Display Mounts
Floor Mounting Cart
The Easy-to-Move Floor Mounting Cart for Meetboard Interactive Displays and Large Format Displays
The FMC-06 floor mounting cart allows easy movement and assembly, combined with the durable and lightweight design. This mobile cart features a stable tray and lockable castors. You can bring all the devices together and, likewise, ensuring the display remains secure. The FMC-06 is a modular mounting set, so you can quickly assemble and install most of AG Neovo’s 55” - 86” large format displays on the cart without any additional effort. The special castors have a reliable brake and mute design to prevent scratching the floor or having noise. With excellent mobility and user-friendly design, it’s no doubt the FMC06 floor mounting cart brings collaborative meetings and interactive learning to the next level.
The Easy-to-Move Floor Mounting Cart for Meetboard Interactive Displays and Large Format Displays
The FMC-06 floor mounting cart allows easy movement and assembly, combined with the durable and lightweight design. This mobile cart features a stable tray and lockable castors. You can bring all the devices together and, likewise, ensuring the display remains secure. The FMC-06 is a modular mounting set, so you can quickly assemble and install most of AG Neovo’s 55” - 86” large format displays on the cart without any additional effort. The special castors have a reliable brake and mute design to prevent scratching the floor or having noise. With excellent mobility and user-friendly design, it’s no doubt the FMC06 floor mounting cart brings collaborative meetings and interactive learning to the next level.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 200,800 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 400 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1160 mm |
| Depth | 661 mm |
| Height | 1597 mm |
| Weight | 18 kg |
| Package width | 1625 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 23 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1625 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 23 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Other features | |
| Wheels | Yes |