We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo FMC-01 signage display mount Black, Silver
SKU
FMC-01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AG Neovo FMC-01, 35 kg, 400 x 400 mm, 400 x 400 mm, -15 - 15°
Category: Signage Display Mounts
| Mounting type | Floor |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| SKU | FMC-01 |
| EAN | 4710739592603 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
AG Neovo FMC-01. Maximum weight capacity: 35 kg, Minimum VESA mount: 400 x 400 mm, Maximum VESA mount: 400 x 400 mm. Tilt angle range: -15 - 15°. Product colour: Black, Silver
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lift | 50 cm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1125 mm |
| Depth | 820 mm |
| Height | 1712 mm |
| Weight | 28.7 kg |
| Package width | 1545 mm |
| Package depth | 383 mm |
| Package height | 392 mm |
| Package weight | 32.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1545 mm |
| Package depth | 383 mm |
| Package height | 392 mm |
| Package weight | 32.4 kg |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Lift | 50 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |