We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo FM-27 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black, White
SKU
FM-27
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27", Full HD 1920x1080, PLS, 250 cd/m2, 100000000:1, 15ms, 178:178, 30 W, 4W RMS, Anti-Glare, HDMI
Category: Computer Monitors
| Display | 27" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| SKU | FM-27 |
| EAN | 4710739593129 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
The FM-27 features eye-catching borderless design and streamline shape. With the Full HD resolution, 100,000,000:1 high dynamic contrast ratio and PLS panel, the FM-27 offers high quality color accuracy and true image presentation from all viewing angles. Dual PC and HDMI input connectors plus built-in speakers is recommended for multimedia lovers in home and office environments.
Features
- 27” wide screen LED-backlit display
- Available in white and black
- PLS panel provides consistent and accurate colour from all viewing angles
- 1920 x 1080 Full HD resolution
- 1.5 mm borderless design for an invitingly modern appeal
- Superior colour performance and colour contrast
- HDMI input for Full HD connectivity with multi-media devices
- Built-in speakers (2W x 2)
- High intensity stand and base with skid proof design
- Tilt capacity from -5º to 15º
- Kensington® Security socket
Features
- 27” wide screen LED-backlit display
- Available in white and black
- PLS panel provides consistent and accurate colour from all viewing angles
- 1920 x 1080 Full HD resolution
- 1.5 mm borderless design for an invitingly modern appeal
- Superior colour performance and colour contrast
- HDMI input for Full HD connectivity with multi-media devices
- Built-in speakers (2W x 2)
- High intensity stand and base with skid proof design
- Tilt capacity from -5º to 15º
- Kensington® Security socket
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| HD type | Full HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| 3D | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Touchscreen | No |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Certification | CE, REACH, WEEE, RoHS |
| Product colour | Black, White |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A downstream ports quantity | 0 |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| DC-in jack | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| TV tuner | |
| TV tuner integrated | No |
| Technical details | |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Weight (with stand) | 3.8 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 612 mm |
| Depth (with stand) | 198 mm |
| Height (with stand) | 445 mm |
| Weight (with stand) | 3.8 kg |
| Package width | 681 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 535 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Packaging data | |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| Package width | 681 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 535 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Cables included | VGA, AC |
| Packaging content | |
| Cables included | VGA, AC |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| Other features | |
| Certification | CE, REACH, WEEE, RoHS |
| TV tuner integrated | No |
| Supplied AC adapter type | LED |
| Touchscreen | No |
| Thin Client | |
| Thin client installed | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH, WEEE, RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |