We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo DTS-01 165.1 cm (65") Black
SKU
DTS-01
- Designed for 32 to 65 inch displays
- Tempered glass base
- Easy to manage cables
- Three-level adjustable heights: 512.0 mm / 582.0 mm / 652.0 mm
- (20.2′′ / 22.9′′ / 25.7”)
- Weight Capacity: 40.0 kg (88.0 Ib)
Category: Signage Display Mounts
Tabletop Stand
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Panel mounting interface | 150 x 100,400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 150 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 515 - 655 mm |
| Swivel angle | 90° |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -10 - 5° |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Metal, Tempered glass |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 550 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 655 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Mounting | Freestanding |
| Other features | |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |