We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo DMS-01Q Black, Silver
SKU
DMS-01Q
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 10 kg |
|---|---|
| Product colour | Black,Silver |
| Mounting type | Desk |
| SKU | DMS-01Q |
| EAN | 0813086002765 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
Presenting four display images at a time, the DMS-01Q display stand keeps multiple tasks under control efficiently, especially when facing a mass of information. Smart cable management keeps the desk clean and concise. To create comfortable working environment and last for long, the DMC-01Q is designed with ergonomics and quality materials. - Smart cable management. - Intuitive installation. - Selective materials for durable product life time. - Compatible with VESA standard (75 x 75 mm and 100 x 100 mm). - Height adjustable design. - Swivel left and right for -20° to 20° per hinge. - 40° of tilt up and down per hinge. - Rotate for 360° per hinge. - Weight capacity: 8 kg per hinge.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black, Silver |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 672 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 730 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Package weight | 6.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 479 x 275 x 184 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 479 x 275 x 184 mm |
| Mounting type | Desk |