We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo 65-Inch All-in-one 4K Digital Signage Display
SKU
NSD-6501Q
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
64.5" LED-Backlit TFT LCD, 3840 x 2160, 350 cd/m², 5000:1, 5ms, RMS 20W
- 4K UHD 3840 x 2160 resolution
- Embedded cloud-based CMS for worldwide content and device management
- Bundled LAN-based content management software
- Support 4K multimedia playback via USB and Micro SD
- IR/ RS232/ RJ45 connection for easy control and management
Category: Signage Displays
| HD type | 4K Ultra HD |
|---|---|
| Display Technology | VA |
| Display brightness | 350cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | NSD-6501Q |
| EAN | 4710739596014 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_75789110_1665153838_6236_25229.jpg |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The NSD-6501Q 65-inch all-in-one digital signage display integrates the Android operating system, providing various ways to publish your digital signage content. You can broadcast content via Neovo Signage cloud solution, bundled LAN-based CMS, or from embedded USB media player to fulfil different signage needs without connecting to any external devices. From their razor-sharp 4K resolution, versatile connectivity, and IR/RS232 loop-through capability, the display is ready to meet a wide variety of business types.
Experience the 4K Difference
Don’t miss a single detail with this powerful 4K display. View smooth 4K video and images with a new level of detail and clarity. Offering 8.3 million pixels, the NSD-6501Q provides the ultimate digital signage experience.
Neovo Signage Cloud-based Digital Signage Software
Working exclusively with NSD-6501Q, Neovo Signage cloud-based digital signage platform enables you to create and schedule signage campaigns, manage devices, and update content via a browser no matter where you are. You can add dynamic and interactive signage apps to your campaigns without any technical skills.
Enhanced Android-Powered Digital Signage Platform
With embedded Android OS, you can integrate different Android-based apps or use the LAN-based CMS as a video source to create a dynamic digital signage experience for your viewers.
Versatile Content Playback and Scheduling
The embedded 4K media player allows you to conveniently play content from a USB drive, micro SD, or internal storage. Simply create scheduled playlists with the included remote control to display your personalised content.
EMBEDDED IMAGE ENHANCER
The embedded image enhancer features a 3D Comb Filter, 3D Deinterlace, Noise Reduction, and Freeze to solve image issues – offer crystal clarity to the most demanding environments.
Greater Volumes of Supported Formats
Display live content with a full-screen HTML5 browser, perfect for customisable content like websites, waiting lists, live polling, social media engagement, and dynamic weather information. The PDF player allows users to leverage existing presentations and comfortably control the length of time in which slides are displayed.
IR/RS232 DAISY CHAINING
With IR and RS232 loop-through capability, control signals can be directed to NSD-6501Q displays using a single PC connection or remote control. This helps to save a significant amount of time and provides a convenient single point of control for large multi-display installation.
PATENTED ANTI-BURN-IN™ TECHNOLOGY
To combat the effects of traditional LCD burn-in or ghosting, AG Neovo utilises its patented Anti-Burn-in™ Technology to prevent image burn-in and assure the extended life span for displays.
PID COMMAND & CTRL SOFTWARE
PID Command & Ctrl provides intuitive user interfaces for remote management via laptops and mobile devices and offers easy creation on video wall displays. The software also has simple color calibration, temperature check, IR/key locking options, and time on usage monitoring for daily maintenance.
Experience the 4K Difference
Don’t miss a single detail with this powerful 4K display. View smooth 4K video and images with a new level of detail and clarity. Offering 8.3 million pixels, the NSD-6501Q provides the ultimate digital signage experience.
Neovo Signage Cloud-based Digital Signage Software
Working exclusively with NSD-6501Q, Neovo Signage cloud-based digital signage platform enables you to create and schedule signage campaigns, manage devices, and update content via a browser no matter where you are. You can add dynamic and interactive signage apps to your campaigns without any technical skills.
Enhanced Android-Powered Digital Signage Platform
With embedded Android OS, you can integrate different Android-based apps or use the LAN-based CMS as a video source to create a dynamic digital signage experience for your viewers.
Versatile Content Playback and Scheduling
The embedded 4K media player allows you to conveniently play content from a USB drive, micro SD, or internal storage. Simply create scheduled playlists with the included remote control to display your personalised content.
EMBEDDED IMAGE ENHANCER
The embedded image enhancer features a 3D Comb Filter, 3D Deinterlace, Noise Reduction, and Freeze to solve image issues – offer crystal clarity to the most demanding environments.
Greater Volumes of Supported Formats
Display live content with a full-screen HTML5 browser, perfect for customisable content like websites, waiting lists, live polling, social media engagement, and dynamic weather information. The PDF player allows users to leverage existing presentations and comfortably control the length of time in which slides are displayed.
IR/RS232 DAISY CHAINING
With IR and RS232 loop-through capability, control signals can be directed to NSD-6501Q displays using a single PC connection or remote control. This helps to save a significant amount of time and provides a convenient single point of control for large multi-display installation.
PATENTED ANTI-BURN-IN™ TECHNOLOGY
To combat the effects of traditional LCD burn-in or ghosting, AG Neovo utilises its patented Anti-Burn-in™ Technology to prevent image burn-in and assure the extended life span for displays.
PID COMMAND & CTRL SOFTWARE
PID Command & Ctrl provides intuitive user interfaces for remote management via laptops and mobile devices and offers easy creation on video wall displays. The software also has simple color calibration, temperature check, IR/key locking options, and time on usage monitoring for daily maintenance.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | VA |
| Display diagonal | 163.8 cm (64.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Vertical scan range | 48 - 85 Hz |
| Horizontal scan range | 31 - 92 kHz |
| Surface hardness | 3H |
| Haze rate | 2% |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Infrared data port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 3 |
| OPS module slot | Yes |
| HDMI input ports quantity | 4 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | CE LVD WEEE RoHS REACH EAC FCC |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Retail |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Multi-display supported | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0 W |
| Power consumption (typical) | 185 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 185 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1 GHz |
| Operating system installed | Android 5.0.1 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 1458.7 mm |
| Display depth | 81.6 mm |
| Display height | 834.7 mm |
| Display weight | 24.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1655 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 1078 mm |
| Package weight | 35.2 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE LVD WEEE RoHS REACH EAC FCC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Processor frequency | 1 GHz |
| Operating system installed | Android 5.0.1 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| DisplayPorts in | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | VA |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Card reader integrated | Yes |
| Audio input | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| OPS module slot | Yes |