We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo 55'' 4K Digital Signage Display
SKU
QM-5502
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
54.6", IPS, 3840 x 2160px, UHD, 0.315 mm, 400 cd/m², 5000:1, 178°/178°, 5 ms, 3 x HDMI in, 1 x VGA in, IR Out, RS232, 1 x RJ-45, 2 x 10W, 17.2 kg
- 4K UHD 3840 x 2160 resolution
- 400 nits brightness for indoor public use
- Built-in USB media playback signage content delivery
- Flexible display orientation: Landscape/Portrait
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 applications
Category: Signage Displays
| HD type | 4K Ultra HD |
|---|---|
| Display Technology | LED |
| Display brightness | 400cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | QM-5502 |
| EAN | 4710739597042 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_113948393_1704893960_2007_29952.png |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The QM-5502 55” 4K digital signage display is designed for digital signage applications that require crisper and clearer image presentation. Featuring a premium IPS panel for 24/7 operation, 4K UHD resolution with a wide viewing angle, and easy-to-use media playback via a USB drive, the QM-5502 digital signage display is ideally used for retail stores, corporate meeting areas, hotels and other public spaces.
EXPERIENCE THE 4K DIFFERENCE
Don’t miss a single detail with the powerful 4K digital signage display. View smooth 4K video and images to the new level of detail and clarity. Offering 8.3 million pixels, the QM-5502 provides the ultimate 4K digital signage experience, delivering business messaging, and boost customer engagement.
SIMPLE CONTENT PLAYBACK AND SCHEDULING
The embedded media player allows users to conveniently play content from a USB drive.
Simply create scheduled playlists based on time and day and configure playback settings with the included remote control to display your personalised content.
LANDSCAPE/PORTRAIT CAPABILITY
The commercial-grade signage-friendly and can perfectly fit either in a landscape or in a portrait mode to experience complete screen orientation flexibility and fulfill the need in different scenarios.
PATENTED ANTI-BURN-IN™ TECHNOLOGY
To combat the effects of traditional LCD burn-in or ghosting, AG Neovo utilises its patented Anti-Burn-in™ Technology to prevent image burn-in and assure the extended life span for displays.
FREE PID COMMAND & CTRL SOFTWARE
PID Command & Ctrl provides intuitive user interfaces for remote management via laptops and mobile devices and offers easy creation on video wall displays. The software also has simple colour calibration, temperature check, IR/key locking options, and time on usage monitoring for daily maintenance.
EXPERIENCE THE 4K DIFFERENCE
Don’t miss a single detail with the powerful 4K digital signage display. View smooth 4K video and images to the new level of detail and clarity. Offering 8.3 million pixels, the QM-5502 provides the ultimate 4K digital signage experience, delivering business messaging, and boost customer engagement.
SIMPLE CONTENT PLAYBACK AND SCHEDULING
The embedded media player allows users to conveniently play content from a USB drive.
Simply create scheduled playlists based on time and day and configure playback settings with the included remote control to display your personalised content.
LANDSCAPE/PORTRAIT CAPABILITY
The commercial-grade signage-friendly and can perfectly fit either in a landscape or in a portrait mode to experience complete screen orientation flexibility and fulfill the need in different scenarios.
PATENTED ANTI-BURN-IN™ TECHNOLOGY
To combat the effects of traditional LCD burn-in or ghosting, AG Neovo utilises its patented Anti-Burn-in™ Technology to prevent image burn-in and assure the extended life span for displays.
FREE PID COMMAND & CTRL SOFTWARE
PID Command & Ctrl provides intuitive user interfaces for remote management via laptops and mobile devices and offers easy creation on video wall displays. The software also has simple colour calibration, temperature check, IR/key locking options, and time on usage monitoring for daily maintenance.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Vertical scan range | 23 - 76 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 136 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 2H |
| Haze rate | 3% |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 135 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1241.8 mm |
| Display depth | 63.6 mm |
| Display height | 712.6 mm |
| Display weight | 17.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1350 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 21.4 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Cables included | AC, HDMI |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Cables included | AC, HDMI |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| RS-232 input ports | 1 |
| USB playback | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, EAC, Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Other features | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| RS-232 input ports | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LED |
| Cable lock slot | Yes |
| Audio output | 1 x RCA |
| Audio input | 3.5mm |
| Quick start guide | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |