We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo 48-Inch 1080p Slim Bezel Digital Signage Display
SKU
PM-48
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
48" LED LCD, FHD, 16:9, 350 cd/m², 5 ms, 1.07 M, 2x 10W RMS, VGA, DVI-D, HDMI, Component, CVBS, RJ45, RS-232, 102 W, 11.5 kg
- Full HD 1920 x 1080 resolution
- Versatile connectivity: HDMI, DVI, VGA, IR, RS232, RJ45
- Media Playback: play photos, videos, and music from a USB drive
- IR/ RS232/ RJ45 connection for easy control and management
- Ideal for 16/7 commercial operation
Category: Signage Displays
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display Technology | VA |
| Display brightness | 350cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | PM-48 |
| EAN | 4710739593617 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_36497259_1665143090_4742_31565.jpg |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF View PDF |
Given the easy-to-use content scheduler with USB playback, 1920 x 1080 Full HD resolution with a 178-degree wide viewing angle, 350 nits brightness, and 16/7 operation, the PM-48 48-inch slim bezel digital signage display is ideal for digital signage applications in any commercial setting, including restaurants, retail stores, medical offices, corporate meeting areas or hotels.
Full HD Visibility for Commercial Use
The PM-48 combines Full HD 1920×1080 resolution, 350 nits of brightness, and 16/7 commercial operation times to easily deliver business messaging and boost customer engagement.
Integrated Content Scheduler
The built-in integrated scheduler in the OSD menu allows you to easily broadcast content based on source, time, and day by IR remote control.
Embedded Image Enhancer
The embedded image enhancer features a 3D Comb Filter, 3D Deinterlace, and Noise Reduction to solve image issues – offering crystal clarity to the most demanding environments.
Patented Anti-Burn-in™ Technology
To combat the effects of traditional LCD burn-in or ghosting, AG Neovo utilises its patented Anti-Burn-in Technology to prevent image burn-in and assure the extended life span for displays.
Versatile Connectivity for Multimedia Playback
This 48-inch slim bezel digital signage display integrates diverse connectivity, including HDMI, DVI, VGA, IR, RS232, RJ45 to connect external devices. In addition, the display supports USB playback functionality and users can directly playback multimedia content via a LAN connection.
IR/RS232 Daisy Chain Configuration
IR/RS232 loop-through capability provides a convenient single point of control for multi-display installation.
PID Command & Ctrl Software
PID Command & Ctrl provides intuitive user interfaces for remote management via laptops and mobile devices and offers easy creation on video wall displays. The software also has simple colour calibration, temperature check, IR/key locking options, and time on usage monitoring for daily maintenance.
Full HD Visibility for Commercial Use
The PM-48 combines Full HD 1920×1080 resolution, 350 nits of brightness, and 16/7 commercial operation times to easily deliver business messaging and boost customer engagement.
Integrated Content Scheduler
The built-in integrated scheduler in the OSD menu allows you to easily broadcast content based on source, time, and day by IR remote control.
Embedded Image Enhancer
The embedded image enhancer features a 3D Comb Filter, 3D Deinterlace, and Noise Reduction to solve image issues – offering crystal clarity to the most demanding environments.
Patented Anti-Burn-in™ Technology
To combat the effects of traditional LCD burn-in or ghosting, AG Neovo utilises its patented Anti-Burn-in Technology to prevent image burn-in and assure the extended life span for displays.
Versatile Connectivity for Multimedia Playback
This 48-inch slim bezel digital signage display integrates diverse connectivity, including HDMI, DVI, VGA, IR, RS232, RJ45 to connect external devices. In addition, the display supports USB playback functionality and users can directly playback multimedia content via a LAN connection.
IR/RS232 Daisy Chain Configuration
IR/RS232 loop-through capability provides a convenient single point of control for multi-display installation.
PID Command & Ctrl Software
PID Command & Ctrl provides intuitive user interfaces for remote management via laptops and mobile devices and offers easy creation on video wall displays. The software also has simple colour calibration, temperature check, IR/key locking options, and time on usage monitoring for daily maintenance.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | LCD |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | VA |
| Colour gamut | 68% |
| Display diagonal | 120.9 cm (47.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.549 x 0.549 mm |
| Vertical scan range | 48 - 85 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 31 - 92 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 2H |
| Haze rate | 2.3% |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.3b |
| Wi-Fi | No |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Bezel width (top) | 1.19 cm |
| Bezel width (side) | 1.19 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.47 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200,400 x 400 mm |
| Certification | CB, CE, FCC, WEEE, RoHS, REACH, BSMI |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Transportation |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| TV tuner integrated | No |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 102 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 100 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1081.8 mm |
| Depth | 59.9 mm |
| Height | 623.4 mm |
| Weight | 11.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1192 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 773 mm |
| Package weight | 16.4 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, FCC, WEEE, RoHS, REACH, BSMI |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | LCD |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Scheduler function | Yes |
| USB playback video formats | Yes |
| USB playback image | Yes |
| USB playback audio formats | Yes |
| USB playback | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Panel type | LCD |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | VA |
| Bezel width (top) | 1.19 cm |
| Bezel width (side) | 1.19 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.47 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Manual | Yes |
| Scheduler function | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |