We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech UTC-510P-R01E RFID reader USB Black
SKU
UTC-510P-R01E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RFID Reader for UTC-510 Series, 13.56 MHz, USB
- HF RFID R/W: ISO 15693, ISO14443A, ISO14443B
- NFC R/W Mode: NFC Type V/2/3/4
- Frequency: 13.56MHz
- USB connection to UTC
Category: RFID Readers
| Interface | USB |
|---|---|
| SKU | UTC-510P-R01E |
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
RFID/NFC Reader Module, 13.56MHz, USB, fits for: UTC-510
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | USB |
| Frequency | 13560 kHz |
| Working distance | 2 cm |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 4 V |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 38 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |