We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech UTC-300P-R21E RFID reader USB Black
SKU
UTC-300P-R21E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RFID Reader for UTC-300 Series, 13.56 MHz, Black
- USB connection to UTC
- Frequency: 13.56 MHz
- RFID R/W Mode: ISO15693, ISO14443A/B, Felica, Mifare Ultralight
- NFC: Suport NFCIP-1 (ISO 18092), NFCIP-2 (ISO/IEC21481)
Category: RFID Readers
| Interface | USB |
|---|---|
| SKU | UTC-300P-R21E |
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
RFID Reader for UTC-300 Series
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | USB |
| Frequency | 13560 kHz |
| Product colour | Black |
| Certification | RFID R/W Mode: ISO15693, ISO14443A/B, Felica, Mifare Ultralight NFC: Suport NFCIP-1 (ISO 18092), NFCIP-2 (ISO/IEC21481) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 101 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 25 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |