We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech UTC-100P-F10E fingerprint reader USB Type-A 508 x 508 DPI Black
SKU
UTC-100P-F10E
- Image resolution: 508DPI
- Gray scale: 8-bit
- Array size: 256 x 360 pixels
- Imaging area: 18.00mm x 12.80mm
- Dimensions: 101.0 x 34.9 x 9.4 mm
- OS Support: Windows 10 & Android
- Operating Temperatures: 0 ~ 40 °C
- Interface: USB
Category: Fingerprint Readers
| SKU | UTC-100P-F10E |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
Finger Print Module, USB, fits for: UTC-100 Series
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum scan resolution | 508 x 508 DPI |
| Interface | USB Type-A |
| Scan area | 18 x 12.8 mm |
| Greyscale levels | 8 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 101 mm |
| Depth | 34.9 mm |
| Height | 9.4 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |