We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech UTC-100P-B11E barcode reader Barcode module bar barcode readers 2D CMOS Black
SKU
UTC-100P-B11E
- Sensor: CMOS sensor with 640 x 480 pixel resolution
- Illumination & Aiming: White LED illumination; Red LED dot aimer
- Typical Frame Rate: 30 frames per second
- Motion Tolerance: Up to 100 cm/s (4 in/s) for 13 mil UPC at optimal focus
- Field of View: Horizontal: 37.8°, Vertical: 28.8°
- Scan Angles: Tilt: 360°, Pitch: ± 45°, Skew: ± 45°
- Symbol Contrast: 35% minimum print contrast ratio
- OS Support: Windows 10 & Android
- Operating Temperature: -10°C to 40°C
Category: Barcode Readers
| Product colour | Black |
|---|---|
| Scanner type | 2D |
| Sensor type | CMOS |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | CodaBlockA,Aztec Code,CodaBlockF,Data Matrix,Han Xin,MaxiCode,MicroPDF417,PDF417,QR Code |
| SKU | UTC-100P-B11E |
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Introduction The UTC-100 Series Peripheral blends simplicity with style. It makes optimal use of space, and its compact design saves money in shipping fees. UTC-100 Series is elegantly designed to fit many different customer scenarios, from kiosks to reception areas. The slim and stylish unit is easy to store, easy to ship and easy to set up. Installation is simple; it can be done in about ten minutes and the finished result makes an attractive, one-piece solution.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Barcode module bar barcode readers |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, GS1-128 (UCC/EAN-128), IATA, Interleaved 2 of 5, JAN, MSI, Matrix 2 of 5, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | CodaBlockA, Aztec Code, CodaBlockF, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Yaw reading angle | -45 - 45° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Scanner type | 2D |
| Scan speed | 30 sec/page |
| Pitch reading angle | -45 - 45° |
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Print contrast | 35% |
| Design | |
| Type | Barcode module bar barcode readers |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 53 mm |
| Technical details | |
| Type | Barcode module bar barcode readers |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Compatible operating systems | Windows 10 & Android |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10 & Android |