We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech ARES-12240 81.3 cm (32") Wall Silver
SKU
ARES-12240-AR01100
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
15" - 32", 2 - 10 kg, Silver, 115 x 115 x 90.7 mm, VESA
- Wall mount
- 75x75 / 100x100 mm VESA compatible
- Max. supported weight: 2~10kg
- Panel size support: 15" ~ 32"
- Tiltable: +20° ~ -20°
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ARES-12240-AR01100 |
| EAN | 5715063217252 |
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
ARES-12240 is a tiltable and swivelable wall mount with 75x75 mm/ 100x100 mm VESA standard holes. It supports a weight of 2~10kg and screens up to 32".
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Distance to the wall (min) | 9.07 cm |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Suitable for TV | Yes |
| Ergonomics | |
| Pivot angle | 0 - 360° |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 9.07 cm |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 550 g |
| Other features | |
| Screw type | M4 |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |