We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adesso TruForm P200 - Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest
SKU
TRUFORM P200
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TRUFORM P200 - Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest
- Improve Tracking Performance - Our elastic fiber material provides a smooth mice tracking experience with accuracy and precision for all optical and laser mice.
- Anti-Slip - With the anti-slip rubber base, the mouse pad will firmly grip in place to prevent any slippages from interrupting and affecting your work.
- Surface Protection - This mouse pad provides additional protection against desktop scratches that are often produced by mice used without a mouse pad.
Category: Mouse Pads
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | TRUFORM P200 |
| EAN | 0783750009218 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | Out of Stock |
This Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest provides additional protection against desktop scratches that are often produced by mice used without a mouse pad. The ergonomic design and memory foam material helps to protect your wrist by offering comfortable support and reducing the stress and pain that™s often created by daily computing tasks.Our elastic fiber material provides a smooth mice tracking experience with accuracy and precision for all optical and laser mice. With the anti-slip rubber base, the mouse pad will firmly grip in place to prevent any slippages from interrupting and affecting your work.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Memory foam, Microfibre, Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Country of origin | China |
| Package type | Blister |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Gaming mouse pad | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Memory foam, Microfibre, Rubber |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Memory foam, Microfibre, Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | Yes |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 209.6 mm |
| Package depth | 260.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 204.12 g |
| Width | 195.6 mm |
| Depth | 246.4 mm |
| Thickness | 2.27 cm |
| Weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Package width | 209.6 mm |
| Package depth | 260.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 204.12 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package width | 209.6 mm |
| Package depth | 260.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Country of origin | China |