We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks XENPAK-10GB-SR-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s 860 nm
SKU
XENPAK-10GB-SR-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco XENPAK-10GB-SR Compatible 10GBASE-SR - 1 x 10GBase-SR, XENPAK
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | XENPAK |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | XENPAK-10GB-SR-AO |
| EAN | 0821455015049 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
Our Optical Transceivers and Networking components for network router and switch equipment are individually tested and certified to meet or exceed OEM specifications for quality, functionality and performance.
Whether it’s for Cisco, HP, Nortel, Juniper, or most any other major networking equipment manufacturer, we have an AddOn component that meets your needs.
Whether it’s for Cisco, HP, Nortel, Juniper, or most any other major networking equipment manufacturer, we have an AddOn component that meets your needs.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | XENPAK |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Wavelength | 860 nm |
| Compatible products | Catalyst 6500 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Catalyst 6500 |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Wavelength | 860 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | XENPAK |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Catalyst 6500 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36 mm |
| Depth | 121 mm |
| Height | 12 mm |