We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks X2-10GB-LRM-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s 1310 nm
SKU
X2-10GB-LRM-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
X2, 1310nm, 220m, SC, Duplex, 10Gb/s, 4.0W
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | X2 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | X2-10GB-LRM-AO |
| EAN | 0821455021682 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
AddOn's X2-10GB-LRM-AO is a Cisco compatible X2 transceiver that operates at 1310nm over Multi-Mode Fiber, with a maximum reach of 220m connected via a SC connector built to meet or exceed the OEM's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. All products are 100% functionally tested, and are guaranteed compatible.
AddOn transceivers (GBIC, SFP, SFP+, X2, XFP and XENPAK) are 100% compliant for all networking product lines, and are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
AddOn transceivers (GBIC, SFP, SFP+, X2, XFP and XENPAK) are 100% compliant for all networking product lines, and are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | X2 |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 220 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Performance | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SC |
| Maximum transfer distance | 220 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | X2 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Certification | IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-2 FCC 47 CFR Part 15 |
| Power | |
| Maximum voltage | 5 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-2 FCC 47 CFR Part 15 |