We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-TX-AO network transceiver module Copper 1000 Mbit/s
SKU
SFP-TX-AO
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | SFP-TX-AO |
| EAN | 8214550818912 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
Citrix® SFP-TX compatible 1000Base-TX SFP transceiver (Copper, 100m, RJ-45). A 100% Citrix® compatible SFP transceiver that operates over copper, with a maximum reach of 100m connected via a RJ-45 connector. This Citrix® SFP transceiver is 100% compliant with its designed networking application, and is factory programmed with Citrix® specific configuration data required for seamless networking integration. This SFP transceiver will initialize and perform identically to Citrix's transceiver and is built to meet or exceed Citrix's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. The actual part shipped may have a different part number, but will be functionally identical and 100% compatible. Trade Agreements Act (TAA) versions of this part are available.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| SFP transceiver standard | TX |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 55.9 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Weight | 68 g |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 158.8 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 158.8 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |