We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-10GB-CW-27-10-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1270 nm
SKU
SFP-10GB-CW-27-10-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
MSA and TAA 10GBase-CWDM SFP+ Transceiver (SMF, 1270nm, 10km, LC, DOM)
- Hot Pluggable
- Excellent ESD Protection
- Metal with Lower EMI
- RoHS Compliant and Lead Free
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | SFP-10GB-CW-27-10-AO |
| EAN | 0195285765093 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This MSA compliant SFP+ transceiver provides 10GBase-CWDM throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1270nm via an LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. The listed reach has been determined using a link budget calculation and tested in a standard environment. Actual link distances achieved will be dependent upon the deployed environment. All of our transceivers are built to comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards and are uniquely serialized and tested for data-traffic and application to ensure seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1270 nm |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | CWDM |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Form factor | SFP+ |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Power | |
| Maximum voltage | 3.45 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 120.7 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1270 nm |
| Duplex system | Full |
| Doesn't contain | Lead |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 30.5 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 120.7 mm |
| Package weight | 181.43 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 30.5 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 120.7 mm |
| Package weight | 181.43 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |