We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-10G-T-0DB-AO network transceiver module Copper 10000 Mbit/s SFP+
SKU
SFP-10G-T-0DB-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SFP+, TX, Loopback, 10GBase, 10-Gigabit, 0DB
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | SFP-10G-T-0DB-AO |
| EAN | 0195285618283 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This MSA compliant SFP+ loopback provides a simple solution to loopback testing on individual ports with the use of a cable assembly. It has 0dB of attenuation and is compatible with existing 10G SFP+ and 1G SFP ports. All of our transceivers are built to comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards and are uniquely serialized and tested for data-traffic and application to ensure seamless network integration. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| SFP transceiver standard | TX |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.437 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.437 g |