We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QSFP28-100GB-SWDM4-IN-AO network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s 850 nm
SKU
QSFP28-100GB-SWDM4-IN-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Compatible 100GBase-SWDM4 QSFP28 Transceiver (MMF, 850nm, 100m, LC, DOM)
- Hot Pluggable
- Excellent ESD Protection
- Metal with Lower EMI
- RoHS Compliant and Lead Free
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | QSFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | QSFP28-100GB-SWDM4-IN-AO |
| EAN | 0195285769046 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Intel® compatible QSFP28 transceiver provides 100GBase-SWDM4 throughput up to 100m over OM4 multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Intel®. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | SWDM4 |
| Fiber ethernet cabling technology | 100GBASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Intel |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Intel |
| Form factor | QSFP28 |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Power | |
| Maximum voltage | 3.46 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 120.7 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Doesn't contain | Lead |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 30.5 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 120.7 mm |
| Package weight | 181.43 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 30.5 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 120.7 mm |
| Package weight | 181.43 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |