We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QSFP-4X10G-AOC20M-AO InfiniBand/fibre optic cable 20 m QSFP+ 4x SFP+ Black, Metallic, Orange
SKU
QSFP-4X10G-AOC20M-AO
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| SKU | QSFP-4X10G-AOC20M-AO |
| EAN | 8214552303362 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Cisco® compatible 40GBase-AOC QSFP+ to 4xSFP+ direct attach cable that operates over active MMF with a maximum reach of 20.0m (65.6ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. Our direct attach cables are built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. All of our twinax and AOC cables are Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate | 40000 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Product colour | Black, Metallic, Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40000 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 20 m |