We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MFS1S50-H015V-AO InfiniBand/fibre optic cable 15 m QSFP56 2x QSFP56 Aqua colour
SKU
MFS1S50-H015V-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mellanox MFS1S50-H015V Compatible TAA 200G-AOC QSFP56 to 2xQSFP56 Infiniband HDR Active Optical Cable (850nm, MMF, 15m, LSZH)
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 15 m |
|---|---|
| SKU | MFS1S50-H015V-AO |
| EAN | 0195285836991 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Mellanox® MFS1S50-H010V compatible 200GBase-AOC QSFP56 to 2xQSFP56 active optical cable that operates over multi-mode fiber with a maximum reach of 15.0m (49.2ft). At a wavelength of 850nm, it has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This active optical cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable length | 15 m |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Packaging data | |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 680.38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable length | 15 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 680.38 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |