We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks J9151A-BX-D-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+
SKU
J9151A-BX-D-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AddOn Networks J9151A-BX-D-AO, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, BX, 10000 m
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9151A-BX-D-AO |
| EAN | 0821455607060 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
AddOn Networks J9151A-BX-D-AO. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s, Interface type: SFP+. Quantity per pack: 1 pc(s). Package width: 69.8 mm, Package depth: 120.7 mm, Package height: 30.5 mm
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx wavelength (max) | 1330 nm |
| Rx wavelength (max) | 1270 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | BX |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 180 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 180 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |