We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks F5-UPG-SFPC-R-AO network transceiver module Copper 1000 Mbit/s SFP
SKU
F5-UPG-SFPC-R-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10/100/1000Base-TX SFP transceiver (Copper, 100m, RJ-45)
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | F5-UPG-SFPC-R-AO |
| EAN | 8214550789830 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
F5 Networks® F5-UPG-SFPC-R compatible 10/100/1000Base-TX SFP transceiver (Copper, 100m, RJ-45). A 100% F5 Networks® compatible SFP transceiver that operates over copper, with a maximum reach of 100m connected via a RJ-45 connector. This F5 Networks® SFP transceiver is 100% compliant with its designed networking application, and is factory programmed with F5 Networks® specific configuration data required for seamless networking integration. This SFP transceiver will initialize and perform identically to F5 Networks' transceiver and is built to meet or exceed F5 Networks' specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. The actual part shipped may have a different part number, but will be functionally identical and 100% compatible. Trade Agreements Act (TAA) versions of this part are available.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| SFP transceiver standard | TX |
| Hot-Plug support | Yes |
| Features | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 55.9 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Weight | 68 g |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 158.7 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 158.7 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |