We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks DS-SFP-GE-T-AO network transceiver module 1000 Mbit/s
SKU
DS-SFP-GE-T-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco Compatible 1000Base-T SFP, 1 x 1000Base-T LAN, SFP (mini-GBIC)
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SKU | DS-SFP-GE-T-AO |
| EAN | 0821455024195 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
The 1000BASE-T copper SFP module is 100% compliant and plugs into a standard Gigabit Ethernet SFP module port. It operates on standard Category 5 wiring and has an RJ-45 connector. ACP transceivers are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Hot-swap | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 67.8 mm |
| Height | 13.7 mm |