We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks DisplayPort / VGA 1.82m 5 Pack VGA (D-Sub) Black
SKU
DISPLAYPORT2VGA6F5PK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 x DisplayPort, 1 x VGA, M/M, 1.82m, Black, 5 Pack
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DISPLAYPORT2VGA6F5PK |
| EAN | 0821455183687 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
DisplayPort to VGA Adapter Cable - Male to Male - 1.82m (6.00ft) long - connects a VGA display to a DisplayPort video output. This adapter cable is high bandwidth and so easily supports high definition resolutions up to 1080p or 1920x1200. Take advantage of the latest in DisplayPort technology while getting the most out of your current VGA monitor up to 6 feet away.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.82 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 25.4 mm |
| Package depth | 101 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package weight | 118 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 25.4 mm |
| Package depth | 101 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package weight | 118 g |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |