We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-ST-SC-2M5OM4LZ-OE InfiniBand/fibre optic cable 2 m OFC Orange
SKU
ADD-ST-SC-2M5OM4LZ-OE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Duplex ST/SC patch cable, Optical Multimode 4
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Cable type | OFC |
| SKU | ADD-ST-SC-2M5OM4LZ-OE |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This fiber-optic cable provides the fire protection needed to run within walls and air plenums eliminating the need for conduit. The low-smoke Zero-Halogen jacket protects from toxic and corrosive gases in badly ventilated spaces and other areas where it is most crucial. In addition, it provides 10 gigabit transfers.
This patch cable is recommended for connections between fibre patch panels, hubs, switches, media converters and routers, etc. Furthermore, this caple provides higher speeds and increased bandwidth, compared to conventional twisted-pair copper cable.
This patch cable is recommended for connections between fibre patch panels, hubs, switches, media converters and routers, etc. Furthermore, this caple provides higher speeds and increased bandwidth, compared to conventional twisted-pair copper cable.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | SC |
| Cable type | OFC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.35 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Connector material | Ceramic |
| Compressive strength | 10 |
| Fibre optic type | OM4 |
| Return loss | 30 dB |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | SC |
| Cable type | OFC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Insertion loss | 0.35 dB |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Certification | CE, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-C.3, TIA-604-5 (FOCIS-5), TIA/EIA-568-C.1, GR-409-CORE, ICEA S-83-596 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 1310,1550 nm |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Certificates | |
| Certification | CE, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-C.3, TIA-604-5 (FOCIS-5), TIA/EIA-568-C.1, GR-409-CORE, ICEA S-83-596 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |