We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-98M5OM4LZ InfiniBand/fibre optic cable 98 m LOMM Aqua colour
SKU
ADD-LC-LC-98M5OM4LZ
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 98 m |
|---|---|
| Cable type | LOMM |
| SKU | ADD-LC-LC-98M5OM4LZ |
| EAN | 0821456585473 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 98.0m (321.5ft) LC (male) to LC (male) aqua OM4 duplex LSZH-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. An OM4 cable has a core size of 50m microns that supports 10 Gigabit Ethernet at lengths measuring up to 550 meters, and 100 Gigabit Ethernet measuring up to 150 meters and is reverse compatible with OM3. Duplex cabling provides two-strands of fiber and is most commonly used in applications that utilize one lane to transmit and one lane to receive. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | LOMM |
| Cable length | 98 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | LOMM |
| Cable length | 98 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 98 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |