We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-63MS9SMFLZ InfiniBand/fibre optic cable 63 m OFNR Yellow
SKU
ADD-LC-LC-63MS9SMFLZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
63m, LC (Male) to LC (Male), Straight, Yellow, OS2, Simplex, OFNR (Riser-Rated)
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 63 m |
|---|---|
| Cable type | OFNR |
| SKU | ADD-LC-LC-63MS9SMFLZ |
| EAN | 0821456576297 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 63.0m (206.7ft) LC (male) to LC (male) yellow OS2 simplex riser-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. OS2 is a standard single-mode optical fiber commonly used with wavelengths of 1310nm and 1550nm (9/125 microns), and has a maximum attenuation of 1dB/km. The OS2 standard is defined in ISO/IEC 11801. This riser (OFNR) cable is best suited for use in interior fiber-optic applications. A simplex cable is a single strand of fiber that works best with bi-directional transceivers as well as other single-transmitting devices. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 63 m |
| Full duplex | No |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 63 m |
| Full duplex | No |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 1310,1550 nm |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 63 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |