We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-56M5OM4LZ InfiniBand/fibre optic cable 56 m Aqua colour
SKU
ADD-LC-LC-56M5OM4LZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LC to LC, LOMM, LSZH, OM4, PC, 50 / 125 µm, 56 m, Aqua
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 56 m |
|---|---|
| SKU | ADD-LC-LC-56M5OM4LZ |
| EAN | 0821456574255 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 56.0m (183.7ft) LC (male) to LC (male) aqua OS2 duplex riser-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. OS2 is a standard single-mode optical fiber commonly used with wavelengths of 1310nm and 1550nm (9/125 microns), and has a maximum attenuation of 1dB/km. The OS2 standard is defined in ISO/IEC 11801. This riser (OFNR) cable is best suited for use in interior fiber-optic applications. A duplex cable is a two-strand fiber optic patch cable that works best with transceivers that both transmit and receive. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 56 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Features | |
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 56 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.00.00 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 56 m |
| Package width | 304.8 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Package weight | 544.31 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 304.8 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Package weight | 544.31 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.00.00 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |