We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-41M5OM4LZ InfiniBand/fibre optic cable 41 m OFNR Aqua colour
SKU
ADD-LC-LC-41M5OM4LZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
41m, LC (Male) to LC (Male), OS2 Duplex Fiber OFNR (Riser Rated), Aqua
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 41 m |
|---|---|
| Cable type | OFNR |
| SKU | ADD-LC-LC-41M5OM4LZ |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
OM4 duplex LSZH-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. An OM4 cable has a core size of 50m microns that supports 10 Gigabit Ethernet at lengths measuring up to 550 meters , and 100 Gigabit Ethernet measuring up to 150 meters and is reverse compatible with OM3. Duplex cabling provides two-strands of fiber and is most commonly used in applications that utilize one lane to transmit and one lane to receive. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 41 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.35 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Connector material | Ceramic |
| Compressive strength | 10 |
| Fibre optic type | OS2 |
| Return loss | 30 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 41 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Insertion loss | 0.35 dB |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Certification | CE, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-C.3, TIA-604-5 (FOCIS-5), TIA/EIA-568-C.1, GR-409-CORE, ICEA S-83-596 |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 1550 nm |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Certificates | |
| Certification | CE, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-C.3, TIA-604-5 (FOCIS-5), TIA/EIA-568-C.1, GR-409-CORE, ICEA S-83-596 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 41 m |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |